
Zabiegi
Dr n.med. Wojciech Czak, PhD, MD
Członek Europejskiej Rady Okulistycznej
Plastyka powiek górnych
-
Blefaroplastyka to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry oraz przepuklin tłuszczowych. Przepukliny tłuszczowe to nic innego jak tkanka tłuszczowa oczodołu, uwypuklająca się przez przegrodę oczodołową.
-
Zabieg wykonywany jest ze wskazań medycznych (jeżeli mamy do czynienia z ograniczeniem pola widzenia), lub estetycznych (celem jest poprawa wyglądu powiek, co przekłada się na wrażenie ogólnego odmłodzenia pacjenta). Dla pacjentek ważny jest również aspekt makijażu - podczas zabiegu odsłaniany jest brzeg powiek, dzięki czemu malowanie staje się wygodniejsze - makijaż nie rozmazuje się. Przewlekła kompensacja poprzez unoszenie brwi może prowadzić również do napięciowych bólów głowy.
-
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w ramach procedury jednodniowej. W pierwszej kolejności zaznaczany jest nadmiar skóry. Blizna po zabiegu chowa się w naturalnej zmarszczce na powiece górnej oraz nieznacznie wystaje poza kącik oka - długość cięcia uzależniona jest indywidualnie od rozległości nawisu skórnego. Po zabiegu zakładany jest szew ciągły śródskórny oraz w razie potrzeby dodatkowe szwy pojedyncze.







Plastyka powiek dolnych
-
Plastyka powiek dolnych polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry i przepuklin tłuszczowych z powiek dolnych. Przepukliny tłuszczowe to nic innego jak tkanka tłuszczowa oczodołu uwypuklająca się na zewnątrz przez luźną przegrodę oczodołową.
-
Co możemy zrobić? W zależności od stopnia wiotkości skóry i wytrzymałości mechanicznej tarczki (czyli strukturalnego budulca powieki dolnej), mamy dwie główne metody chirurgiczne:
1. Metodę prezspojówkową, do której kwalifikują się głównie osoby młode bez komponenty wiotkości skóry. Wówczas odchylając powiekę dolną usuwamy nadmiar tkanki tłuszczowej od środka, przez spojówkę, czyli bez nacięcia zewnętrznego. Plus tej metody to szybsze gojenie i brak zewnętrznej blizny.
2. W większości przypadków mamy do czynienia z przepuklinami tłuszczowymi i wiotkością skóry. Wówczas wycinamy nadmiarową skórę pod linią rzęs i przechodząc przez mięsień okrężny oka, oraz przegrodę oczodołową, usuwamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Blizna w przypadku tej metody jest ukryta pod linią rzęs.
-
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.




Operacja usunięcia zaćmy
-
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki. Zwykle występuje jako zaćma starcza będąca stanem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki. Inne przyczyny zaćmy to między innymi urazy i stany zapalne oczu oraz choroby ogólnoustrojowe, a wśród nich szczególnie cukrzyca. Niektóre leki przyjmowane zarówno ogólnie jak i miejscowo mogą przyspieszać rozwój zaćmy.
-
Objawy zaćmy to postępujące zamglenie, pogorszenie ostrości widzenia. Wyróżniamy różne rodzaje zaćmy: jądrową, korową lub podtorebkową tylną.
-
Złotym standardem usuwania zaćmy jest metoda fakoemulsyfikacji. Zabieg polega na usunięciu zawartości zmętniałej soczewki: jądra, kory oraz wszczepieniu soczewki sztucznej. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym w ramach procedury jednodniowej.
Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. W Polsce wykonuje się około 240 tysięcy takich zabiegów rocznie.
Korekta ptozy
Operacje odwinięcia powieki dolnej
Operacje podwinięcia powieki dolnej

Dziś mam w swoim portfolio zabiegowym:
ponad 2000 zabiegów okuloplastycznych
ponad 200 operacji usunięcia zaćmy
Opinie Pacjentów: